Když je venku počasí pod psa a vaše dětská smečka je nucena trávit víkend doma, hodí se každý nápad. Co si takhle užít želví závody?
Již několikrát jsem se přesvědčil o tom, že ty nejlepší hry vznikají spontánně. Přiznám se, že otázka “Co budeme dělat?”, mě tentokrát zaskočila tak trochu nepřipraveného. Rád neplechy plánuji předem, ale tentokrát prostě děcka byly rychlejší. Z legrace jsem vyhrkl: “Želví závody!”
Asi povědomě jsem myslel na to, jak holky tráví dvě hodiny pobízením želvy aby popolezla o tři cenťáky, zatímco my s ženou to budeme sledovat v klídku u kafe. Bohužel jemná ironie mého návrhu (želvu totiž nemáme) mrňatům zcela unikla. Naopak, nápad vzbudil nadšení. A taky spustil salvu otázek: “A kde ty želvy vemem? A co když se u závodu pokadí? A co vlastně želva jí?…” Této situaci se myslím říká “Nadělat si do vlastního hnízda”.
Naštěstí jsme měli k dispozici želvy umělé – vyrobené před nějakým časem. Což zachránilo situaci a eliminovalo hlavní klíčovou otázku – kdo bude zodpovědný za uklízení želvích bobků.
Nebudu vás napínat. I když jsem od toho nic moc nečekal, hra sklidila velký úspěch. Závodilo se o sto šet, fandilo se i trochu podvádělo – prostě užili jsme si.
Co budeš potřebovat
- Pro každého hráče jednu želvičku. Pokud se vám ji nechce vyrábět, lze ji nahradit víčkem z petky.
- Malířskou krycí pásku. Šířku vol dle obtížnosti. Ideální jsou 3 cm. Pro menší děti širší.
- Rovný hladký povrch. V případě nouze vystačíš s kuchyňským stolem. Tu správnou legraci si užijete, pokud bude k dispozici větší plocha – ideálně lino, nebo hladká lamino podlaha.
Jak se to hraje
- Nejprve pomocí pásky vytyčte závodní trasu. Na podlahu nalepte rovné pásy – to bude váš závodní okruh. Páska musí být nalepena rovně, bez záhybů a bublin, které by brzdily pohyb želvičky. Pozor, s nalepováním začínej od konce aby páska v překryvech nevytvářela “shody”, na kterých by se želvička mohla zarazit. Trasa může být okruh, ale není nutné aby byla uzavřená. Fantazii se meze nekladou.
- První závodník položí svou želvičku na pásku v místě, které jste si vyznačili jako start. Cvrnkáním se snaží projet závodní okruh do cíle.
- Želvička se nesmí “posouvat” ale cvrnkat. Úder do krunýře musí být tak silný aby pokračovala setrvačností. Vtip je v tom, odhadnout správnou sílu úderu.
- Pokud se želvička ocitne mimo pásku, je mimo závodní trať a vypadává ze hry. Platí, že musí zůstat na pásce alespoň kouskem tělíčka, nožky či ocásku.
- Počítejte počet cvrnknutí. Vyhrává hráč, kterému se podařilo trať zvládnout s nejmenším počtem.
Tipy pro tebe
- Tvar závodní dráhy poprvé navrhni ty – aby děcka viděly, jak se to dělá. Příště ale je už nech trasu navrhnout dle jejich fantazie.
- Želvičky si pojmenujte a na papír sepište závodní listinu.
- Evidujte skóre. Závod může být na předem stanovený počet kol. Sčítejte průběžné výsledky – tohle přenech děckám. Ať si nenápadně procvičí matiku.
- Ujmi se role sportovního komentátora. “A nyní nastupuje na trať Blesk. V minulém kole udělal čest svému jménu, uvidíme zda i tentokrát dokáže obhájit skvělý výsledek.” Jako každá role-playing to dodává hře říz, navíc je to příležitost k spoustě legrácek.
Takže hodně štěstí na trati a nezapomeňte na antidopingovou kontrolu! Jo, a taky se pochlubte jak se hra osvědčila – v komentářích nebo na hrátkovničím facebooku!
Napsat komentář